Logo
Wydrukuj tę stronę

Nowe zasady dotyczące zasłaniania nosa i ust w związku z COVID- 19

Nowe zasady dotyczące zasłaniania nosa i ust w związku z COVID- 19

W przestrzeni otwartej nie musimy zasłaniać ust i nosa, jeżeli zachowamy 2 metry odległości od innych. Jeśli  nie możemy utrzymać wymaganego dystansu na świeżym powietrzu  –  na przykład na zatłoczonym chodniku – wówczas konieczne jest zasłonięcie ust i nosa. Z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi, wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne oraz osoby, które zasłaniają usta i nos.

Usta i nos należy zasłaniać w:

 • autobusach i tramwajach,
 • sklepach,
 • kinach i teatrach,
 • salonach masażu i tatuażu,
 • kościołach,
 • urzędach.

Nie jest konieczne zakrywanie ust i nosa:

 • w pracy – jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne,
 • w restauracji lub barze – gdy siedzimy przy stole.

BRAK LIMITU OSÓB W SKLEPACH, NA TARGU, POCZCIE, W RESTAURACJACH I KOŚCIOŁACH (OD 30 MAJA)

Od 30 maja przestała obowiązywać zasada limitu osób w branży handlowej i gastronomicznej. W sklepie, na targu i na poczcie nadal obowiązuje zasłanianie nosa i ust. W sklepie, dodatkowo wymagana jest dezynfekcja rąk lub noszenie rękawiczek.

Uwaga! W punktach gastronomicznych należy zachować odpowiednią odległość między stolikami. Klienci, zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne – m.in. dezynfekcja rąk i stolików.

Zniesienie obostrzeń obejmuje również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. W uroczystościach pogrzebowych nie obowiązuje dotychczasowy limit 50 osób.

Ważne! W kościołach i świątyniach wierni muszą zasłaniać usta i nos.

ZGROMADZENIA I WESELA DO 150 OSÓB (OD 30 MAJA)

Od soboty, 30 maja w przestrzeniach otwartych dozwolona jest organizacja zgromadzeń, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny. Sanepid rekomenduje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenia nie powinny się odbywać. Ostateczna decyzja należy jednak do właściwej jednostki samorządu terytorialnego.

Możliwa jest organizacja wesel i uroczystości rodzinnych, w których bierze udział do 150 osób – weselnicy nie muszą nosić maseczek.

HOTELE W PEŁNI OTWARTE

Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom. Od 6 czerwca w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness. Właściciele hoteli muszą jednak zachowywać określone zasady sanitarne.

KULTURA, SPORT, SALONY MASAŻU, TARGI (OD 6 CZERWCA)

Od 6 czerwca działalność mogą wznowić na określonych warunkach sanitarnych:

 • kina, teatry, opery, balet,
 • baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki,
 • sauny, solaria, salony masażu i tatuażu.

Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów. Zalecenia sanitarne dla poszczególnych branż zostaną podane po zakończeniu procesu konsultacji z przedsiębiorcami.

KONTROLE NA GRANICY PRZEDŁUŻONE DO 12 CZERWCA

Do 12 czerwca przedłużona jest kontrola graniczna na granicy wewnętrznej UE z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją. Granicę można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą też nadal prowadzone w portach morskich i na lotniskach.

Więcej szczegółów na ten temat: https://www.gov.pl/web/mswia/kontrola-na-granicy-przedluzona-do-12-czerwca-br

DBAJMY O SIEBIE – NAJWAŻNIEJSZE STAŁE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA

Stopniowe znoszenie obostrzeń nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Wręcz przeciwnie – muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania:

 • zachowuj 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej,
 • pracuj zdalnie, jeśli tylko jest to możliwe,
 • zostań w domu, jeśli możesz.

Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/koronawirus

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Gmina Łęka Opatowska - wszelkie prawa do treści zastrzeżone | Polityka prywatności strony
Administrator serwisu: Przemysław Mrózek