Pamiętaliśmy o Żołnierzach Wyklętych
1 marca w całej Polsce obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku z inicjatywy ówczesnego Prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego. W tym szczególnym dniu czcimy pamięć wszystkich tych, którzy nieustępliwie działali na rzecz naszego kraju w trakcie II wojny światowej, jak również lata po niej – walcząc o wolność i niepodległość najpierw z okupantem niemieckim, a później radzieckim.
Żołnierze Wyklęci to ważna część naszego dziedzictwa historycznego, ważna część naszej narodowej, polskiej pamięci. Z okazji przypadającego święta w całym kraju odbywały się uroczyste apele, pochody, msze święte w intencji Wyklętych, rekonstrukcje historyczne, biegi uliczne „Wilczym tropem”, czy projekcje filmowe. Wszystko po to, by kultywować pamięć o Polakach walczących i ginących za nasz kraj.
Gmina Łęka Opatowska także włączyła się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Kościele Parafialnym w Łęce Opatowskiej odprawiona została uroczysta Msza św., którą w intencji poległych i zmarłych żołnierzy podziemia niepodległościowego odprawił ksiądz Rafał Grześkowiak. Delegacje w asyście pocztów sztandarowych złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze pod tablicą upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych znajdującą się przy skwerze przy Zespole Szkół w Opatowie oraz przy tablicy na Rządcówce w Łęce Opatowskiej.
W sali widowiskowej Urzędu Gminy odbył się montaż muzyczno-słowny ku czci pamięci Żołnierzom Wyklętym przygotowany przez uczniów z Zespołu Szkół w Łęce Opatowskiej. Młodzi artyści w swoim programie przybliżyli nam kim są Żołnierze Wyklęci – mówili o tym, za co walczyli i umierali, jakie idee im towarzyszyły, a także czemu zostali wyklęci. Zaprezentowano wyjątkowy taniec z flagami. Uroczystość była utrzymana w poważnym, patriotycznym tonie. Wyjątkowa oprawa muzyczna podkreśliła nastrój Wydarzenia.