Święto Plonów w Rakowie
Dożynki to niezwykle ważne wydarzenie, wieńczące ogromny trud włożony przez rolników podczas żniw. Dożynki w Gminie Łęka Opatowska są imprezą cykliczną, organizowaną co roku w innej miejscowości gminy, w tym roku gospodarzem było Sołectwo RAKÓW. Święto Plonów rozpoczęto o godz. 16:00 uroczystą Mszą świętą w miejscowej kaplicy. Mszę św. odprawił proboszcz parafii w Siemianicach ks. Piotr Marciniszyn. Po liturgii, barwny korowód przejechał ulicami Rakowa. Na trasie prowadzącej do miejsca uroczystości można było podziwiać pomysłowe i oryginalne dekoracje. Na boisku sportowym rozpoczęły się główne uroczystości dożynkowe z udziałem przybyłych gości. Starostami tegorocznych dożynek byli Danuta Rachel i Michał Skąpski. To właśnie im przypadł zaszczyt i obowiązek jako przedstawicielom społeczności gminy przekazać chleb dożynkowy.
Zebranych gości przywitała sołtys Wsi Raków Iwona Woźnica „Witam serdecznie Włodarzy Gminy, Starostę i Starościnę Dożynek, wszystkie delegacje, mieszkańców oraz zaproszonych gości. W sposób szczególny witam również najważniejszych podczas dzisiejszej uroczystości – rolników. Jako Sołtys Sołectwa Raków jestem niezmiernie duma, że tegoroczne Dożynki mogły odbyć się właśnie w Rakowie. Święto Plonów jest godnym uhonorowaniem ciężkiej pracy rolników. To hołd, jaki oddajemy mieszkańcom wsi za chleb, za ten codzienny trud i wysiłek jaki wkładają każdego dnia w to, aby go nie zabrakło na żadnym stole. Dożynki to radość i odpoczynek po ciężkim okresie wytężonej pracy”.
Kolejnym punktem był obrzęd Wieńca i Chleba. Starostowie dożynek przekazali na ręce Wójta Gminy Łęka Opatowska Adama Kopisa bochen chleba i aby tradycji stało się zadość, wspólnie podzielili się chlebem z mieszkańcami gminy.
Następnie głos zabrał Wójt Gminy Adam Kopis, który w sposób szczególny przywitał rolników, mieszkańców Gminy Łęka Opatowska oraz wszystkich gości „Drodzy Rolnicy, Zacni Starostowie dzisiejszych dożynek, Dostojni Goście wg. Stanu i Godności i Szanowni mieszkańcy Gminy Łęka Opatowska. Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. To radosny czas chwili odpoczynku po ciężkiej pracy, lub jak dziś małej przerwy. W okazałym wieńcu dożynkowym kryje się nie tylko radość z trudu zakończonych żniw, ale też wdzięczność za tegoroczne zbiory, ale przede wszystkim wielka wdzięczność za mozolną pracę i codzienną troskę mieszkańców wsi oraz ich głębokie przywiązanie do narodowej tradycji. Drodzy rolnicy, to Wy trudzicie się, by nie zabrakło nam chleba powszedniego. Chleb potrzebuje naszego szacunku. Chleb nas łączy przy stole i w zatroskaniu o siebie. Wyzwala w nas wzajemną życzliwość i wreszcie otwiera oczy na tych, którzy potrzebują pomocy. Kiedy dzisiaj patrzę na chleb, na myśl przychodzą mi słowa św. Alberta, że trzeba być dobrym jak chleb, który leży na stole i z którego każdy może odłamać tyle, ile potrzebuje. Gdy jest chleb, jest wszystko. Za chleb - ten wspaniały dar waszych rąk, owoc waszej pracy – z całego serca wam dziękuję”.
Rolnikom dziękowali także Poseł na Sejm RP Piotr Kaleta, Poseł na Sejm RP Tomasz Ławniczak , Poseł na Sejm RP Jan Mosiński , Poseł na Sejm RP Andrzej Grzyb, Wicestarosta Powiatu Kępińskiego Alicja Śniegocka, Dyrektor Biura Poseł do Parlamentu Europejskiego Andżeliki Możdżanowskiej Anna Lis. Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg wręczyła odznaczenia mieszkańcom Gminy Łęka Opatowska. Odznakę Honorową Meritis pro Familia otrzymali Stefania Grzesiak, Marek Kowalski, Ewa Kosińska, Zofia Kucharska. Odznakę Honorową Primus in Agendo otrzymali Mieczysław Brzeziński, Marek Mega, Józef Skąpski, Ignacy Skiba, Jan Skotnik, Andrzej Sobok.
Uroczystości dożynkowe były także okazją do złożenia podziękowań i nagrodzenia rolników z Rakowa za pracę na rzecz rolnictwa oraz wytrwałość w pielęgnowaniu tradycji. Listy gratulacyjne otrzymali:
- Maria i Zbigniew Korek
- Maria i Eugeniusz Giel
- Anna i Andrzej Nawrot
- Marian Nawrot
- Maria i Zbigniew Poprawa
- Anna i Adam Wiśniewscy
- Urszula i Stanisław Hendrys
- Łucja i Stanisław Hadryś
- Agnieszka i Piotr Smogur
- Antoni Poprawa
Cześć artystyczną nawiązującą przygotowały dzieci ze Szkoły Podstawowej w Siemianicach oraz dziewczęta z Rakowa.
Zwieńczeniem obchodów tegorocznych dożynek był występ zespołu BACIARY. Artyści przyciągnęli wielu mieszkańców, którzy wspólnie bawili się przy dźwiękach muzyki góralskiej. Wieczorem odbyła się zabawa taneczna pod gwiazdami.
Dla uczestników tegorocznych dożynek czekało wiele atrakcji. Gości częstowano potrawami przygotowanymi przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Rakowie. Stowarzyszenie Szansa dla Trzebienia prezentowało pokaz tradycyjnego wyrobu masła. Każdy mógł skosztować masła z pajdą chleba pochodzącą z wiejskiej piekarni oraz aktywnie uczestniczyć w procesie wyrabiania masła. Ciekawą atrakcją było również wyplatanie wianków z kwiatów, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.
Powołane komisje wyłoniły najciekawiej udekorowaną posesję w sołectwie oraz oryginalne przyczepy, które uczestniczyły w korowodzie.
Nie zabrakło także atrakcji dla dzieci takich jak dmuchane zamki, czy zabawy z animatorem Akademia Twórczej Zabawy "A Kuku!"
Dożynki to wyjątkowe święto wszystkich mieszkańców gminy zwłaszcza rolników, którym jesteśmy wdzięczni za trud i wysiłek włożony w zbiór tegorocznych plonów.
Za trud udanej organizacji, a także za udział wszystkim szanownym gościom oraz mieszkańcom naszej gminy, w szczególności naszym rolnikom - serdecznie dziękujemy! Dziękujemy, także mieszkańcom Rakowa, organizacjom, strażakom oraz wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tegorocznego święta plonów.