UCZCZONO PAMIĘĆ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
1 marca w całej Polsce obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku z inicjatywy ówczesnego Prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego. W tym szczególnym dniu czcimy pamięć wszystkich tych, którzy nieustępliwie działali na rzecz naszego kraju w trakcie II wojny światowej, jak również lata po niej – walcząc o wolność i niepodległość najpierw z okupantem niemieckim, a później radzieckim.
Żołnierze Wyklęci to ważna część naszego dziedzictwa historycznego, ważna część naszej narodowej, polskiej pamięci. Z okazji przypadającego święta w całym kraju odbywały się uroczyste apele, pochody, msze święte w intencji Wyklętych, rekonstrukcje historyczne, biegi uliczne „Wilczym tropem”, czy projekcje filmowe. Wszystko po to, by kultywować pamięć o Polakach walczących i ginących za nasz kraj.
Gmina Łęka Opatowska także włączyła się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Kościele Parafialnym w Opatowie odprawiona została uroczysta Msza św., którą w intencji poległych i zmarłych żołnierzy podziemia niepodległościowego odprawił ksiądz Józef Wachowiak. Delegacje w asyście pocztów sztandarowych złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze pod tablicą upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych znajdującą się przy skwerze przy Zespole Szkół w Opatowie oraz przy tablicy na Rządcówce w Łęce Opatowskiej.
Na zaproszenie gospodarzy Wójta Gminy Łęka Opatowska Adama Kopisa i Dyrektor Zespołu Szkół w Łęce Opatowskiej Lidii Jeziornej odpowiedzieli między innymi: przedstawiciele Rodzin Żołnierzy Wyklętych, prezes Stowarzyszenia Nasz Bezpieczny Powiat Kępiński Mirosław Wiśniewski, Kierownik Posterunku Policji w Opatowie asp. sztab. Konrad Mierzwiak, Sekretarz Gminy Małgorzata Gąszczak, Radni Gminy Łęka Opatowska, dyrektorzy szkół podstawowych z terenu Gminy Łęka Opatowska, nauczyciele i uczniowie szkół, harcerze, poczty sztandarowe.
W sali widowiskowej Urzędu Gminy odbył się apel ku czci pamięci Żołnierzom Wyklętym przygotowany przez uczniów z Zespołu Szkół w Łęce Opatowskiej. Zaproszonych gości powitała dyrektor ZS w Łęce Opatowskiej Lidia Jeziorna: Szanowni Państwo! Za chwilę rozpoczniemy uroczystą akademię, w której będziemy wspominać i oddawać należną cześć i chwałę wszystkim tym bohaterom, którzy najpierw swoją krew przelewali na frontach drugiej wojny światowej, a po jej oficjalnym zakończeniu, kontynuowali ją w podziemiu, nie zgadzając się na ustalony przez zachodnie mocarstwa i Związek Sowiecki ład. Komunistyczne, marionetkowe władze polskie, w pełni uzależnione od decydentów z Moskwy, nie tylko dyskredytowały zasługi wojenne naszych bohaterów, ale najczęściej robiono z nich zdrajców, okupacyjnych kolaborantów i wrogów ojczyzny. Życie kończyli w ubeckich katowniach i bezimiennych mogiłach. Dopiero po latach przywrócono pamięć o nich i należyte miejsce w historii. Fenomen powojennej konspiracji niepodległościowej polega m.in. na tym, że była ona – aż do powstania Solidarności – najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. Żołnierze Wyklęci dzięki swojej działalności przyczynili się do opóźnienia kolejnych etapów utrwalania systemu komunistycznego, pozostając dla wielu środowisk wzorem postawy obywatelskiej. Oddajmy im cześć!
Młodzi artyści w swoim programie przybliżyli nam kim są Żołnierze Wyklęci – mówili o tym, za co walczyli i umierali, jakie idee im towarzyszyły, a także czemu zostali wyklęci. Zaprezentowano wyjątkowy taniec z flagami do utworu „Heart of courage”. Uroczystość była utrzymana w poważnym, patriotycznym tonie. Wyjątkowa oprawa muzyczna podkreśliła nastrój Wydarzenia.