Święto Plonów w Biadaszkach
Dożynki to piękne, ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończone żniwa i prace polowe. Dożynki w Gminie Łęka Opatowska są imprezą cykliczną organizowaną co roku w innej miejscowości gminy, w tym roku gospodarzem było Sołectwo Biadaszki. Święto Plonów rozpoczęto o godz. 14:00 uroczystą mszą świętą w miejscowej kaplicy. Mszę św. koncelebrowaną odprawił proboszcz parafii w Opatowie ks. Józef Wachowiak oraz proboszcz parafii w Siemianicach ks. Piotr Marciniszyn. Po liturgii, barwny i bardzo długi korowód przejechał ulicami Biadaszek. Mieszkańcy pięknie przygotowali się na tegoroczne święto plonów, na trasie prowadzącej do miejsca uroczystości można było podziwiać pomysłowe i oryginalne dekoracje. Na placu przy OSP rozpoczęły się główne uroczystości dożynkowe z udziałem przybyłych gości. Starostami tegorocznych dożynek gminnych była niezwykle sympatyczna para rolników Katarzyna Goj i Paweł Świerczyński. Im przypadł zaszczyt i obowiązek jako przedstawicielom społeczności gminy przekazać chleb dożynkowy.
Zebranych gości przywitał sołtys Wsi Biadaszki Marek Lubojański „Jako Sołtys Sołectwa Biadaszki jestem niezmiernie dumny, że tegoroczne Święto Plonów mogło odbyć się właśnie w Biadaszkach. Dożynki, tak jak Eucharystia są przede wszystkim czasem dziękczynienia. Dziękujemy dziś Bogu za błogosławieństwo, za dobre zbiory, ale dziękujemy również Wam – rolnikom za wysiłek na roli”.
Kolejnym punktem był obrzęd Wieńca i Chleba. Starostowie dożynek przekazali na ręce Zastępcy Wójta Małgorzaty Gąszczak bochen chleba i aby tradycji stało się zadość, wspólnie podzielili się chlebem z mieszkańcami gminy.
Następnie głos zabrała Zastępca Wójta Gminy Małgorzata Gąszczak, która w sposób szczególny przywitała rolników, mieszkańców Gminy Łęka Opatowska oraz wszystkich gości „Drodze rolnicy, zacni Starostowie dzisiejszych dożynek, dostojni goście wg stanu i godności, księże proboszczu, szanowni mieszkańcy Gminy Łęka Opatowska. Rozpoczynanie dożynek od mszy św. to piękny zwyczaj staropolski, który przypomina nam, że Bóg jest szafarzem wielkich łask, a plony ziemi są wynikiem współdziałania stwórcy i człowieka…(…)Życzę Wam rolnicy, mieszkańcy, goście, aby nigdy nie zabrakło na naszych stołach najważniejszego symbolu dożynek – chleba. Symbolu dostatku, sytości i obfitości. Szanujmy go i szanujmy tych, dzięki którym go mamy”.
Rolnikom dziękowali także Szef Gabinetu Politycznego Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej p. Marleny Maląg - Piotr Trybek, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Dariusz Gąszczak, Przewodniczący Rady Gminy Michał Jerczyński.
Uroczystości dożynkowe były także okazją do złożenia podziękowań i nagrodzenia rolników z Biadaszek za pracę na rzecz rolnictwa oraz wytrwałość w pielęgnowaniu tradycji. Listy gratulacyjne otrzymali:
- Maria i Stanisław Gottfried,
- Zofia i Andrzej Błażejewscy,
- Halina i Andrzej Balcerzak,
- Urszula i Bogdan Jerczyńscy,
- Anna i Bolesław Świerczyńscy,
- Krystyna i Wiktor Kurzawowie.
Cześć artystyczną nawiązującą do święta plonów przygotowały dzieci ze Szkoły Podstawowej w Trzebieniu. Na scenie swoje muzyczne talenty zaprezentował zespół gitarzystów „Kings of strings” składający się z utalentowanej młodzieży z naszej gminy.
Przez ponad godzinę widownię bawiła gwiazda Śląskich Szlagierów Bożena i Mirosław Szołtysek. Zwieńczeniem obchodów tegorocznych dożynek był występ KORDIANA. Muzyk z zespołem przyciągnął wielu mieszkańców, którzy wspólnie bawili się przy dźwiękach muzyki góralskiej. Wieczorem odbyła się zabawa taneczna. Najbardziej wytrwałym w dobrej zabawie nie przeszkodził nawet padający deszcz.
Dla uczestników tegorocznych dożynek czekało wiele atrakcji. Gości częstowano potrawami przygotowanymi przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Biadaszkach. Stowarzyszenie Szansa dla Trzebienia prezentowało pokaz wyrobu masła. Każdy mógł skosztować masła z pajdą chleba pochodzącą z wiejskiej piekarni oraz aktywnie uczestniczyć w procesie wyrabiania masła. Powołana komisja wyłoniła najciekawiej udekorowaną posesję w sołectwie. Nie zabrakło także atrakcji dla dzieci takich jak dmuchane zamki, czy zabawy z animatorem Akademia Twórczej Zabawy "A Kuku!"
Dożynki to wyjątkowe święto wszystkich mieszkańców gminy zwłaszcza rolników, którym jesteśmy wdzięczni za trud i wysiłek włożony w zbiór tegorocznych plonów. Za trud udanej organizacji, a także za udział wszystkim szanownym gościom oraz mieszkańcom naszej gminy, w szczególności naszym rolnikom - serdecznie dziękujemy! Dziękujemy, także mieszkańcom BIADASZEK, organizacjom, strażakom oraz wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tegorocznego święta plonów.