Menu

Urząd Gminy Łęka Opatowska
ul. Akacjowa 4, 63-645 Łęka Opatowska

 

logo bip+48 62 78 14 520
sekretariat@leka-opatowska.pl 

A+ A A-

Niepodległa od stu lat

       ,,Dzisiaj wielka jest rocznica jedenasty listopada!... Tym, co zmarli za ojczyznę, hołd wdzięczności Polska składa.’’  Ludwik Wiszniewski ,,11 listopada”

       11 listopada to oficjalna data upamiętniająca odzyskanie przez Polskę niepodległości, a dla nas, współcześnie żyjących, coroczna okazja do zastanowienia się nad patriotyzmem, burzliwą historią polskich dążeń niepodległościowych, oddawania czci bohaterom za ich męstwo i poświęcenie, a także  refleksji nad przyszłością naszego państwa i narodu.

      W tym roku obchodziliśmy w naszym kraju 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości Polski, która po 123. latach niewoli, rusyfikacji, germanizacji, po wielkich powstaniach odzyskała wolność, tożsamość narodową, miejsce na mapie Europy i stała się niepodległym państwem.

        Szkoła jest najlepszym miejscem do pielęgnowania tradycji patriotycznej, poznawania przeszłości  kraju ojczystego, kształtowania świadomości politycznej i historycznej młodych obywateli, jakimi są dzieci w wieku szkolnym.  W szkole uczniowie uczą się szacunku do historii, symboli narodowych, poznają sylwetki bojowników o niepodległość. Mając to wszystko na uwadze, społeczność naszej szkoły w sposób szczególny uczciła 100. Rocznicę Urodzin Rzeczypospolitej, podejmując wiele ciekawych inicjatyw.

          Uczniowie Szkoły Podstawowej w Łęce Opatowskiej wzięli udział w ogłoszonym w październiku konkursie na gazetkę szkolną o tematyce niepodległościowej , połączonym z odświętnym wystrojem poszczególnych klas i szkoły, w którym dominowały biel i czerwień - polskie barwy narodowe. Zadanie to pozwoliło przybliżyć młodym ludziom zdarzenia i postacie mające wpływ na odzyskanie niepodległości.

        Szczególnie uroczyste były trzy dni poprzedzające to wielkie święto. W środę odbył się apel, podczas którego uczniowie i nauczyciele wysłuchali wzorowej recytacji ,,Inwokacji” Adama Mickiewicza, zaprezentowanej przez ósmoklasistów. Każdy z uczestników apelu miał przypięty biało - czerwony kotylion-symbol dumy z polskich barw narodowych oraz radosnych obchodów Święta Niepodległości. Jako społeczność szkolna włączyliśmy się w ogólnopolską kampanię pod hasłem ,,Kiedy my żyjemy”, której celem było rozpowszechnienie prawidłowego tekstu ,,Mazurka Dąbrowskiego”. W określonych miejscach naszej szkoły widniał cytat z prawidłowym zapisem treści hymnu, a uczniowie klas czwartych właśnie w tych dniach deklamowali hymn na lekcjach języka polskiego.

       Czwartek był dniem barw narodowych. Wszyscy uczniowie i nauczyciele w biało - czerwonych strojach uczcili pamięć Niepodległej, natomiast  09.11.2018r. cała społeczność szkolna w strojach galowych wzięła udział w uroczystym apelu z okazji  100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości oraz obejrzała  inscenizację patriotyczną pt.,, Pisk Białego Orła” przygotowaną przez uczniów pod kierunkiem Pani Mirosławy Trzeciak i Pani Grażyny Kluczyńskiej.  O godz. 11.11. w ramach akcji ,,Rekord dla Niepodległej” wspólnie zaśpiewaliśmy czterozwrotkowy hymn narodowy.

         Uroczyste obchody 100. Rocznicy Odzyskania  Niepodległości  zakończyły się biało - czerwonym pochodem  i  złożeniem kwiatów pod pomnikiem  Poległych i Ofiar II Wojny Światowej  oraz tablicą poświęconą Żołnierzom Wyklętym, miejscami pamięci  znajdującymi się nieopodal Szkoły Podstawowej w Łęce Opatowskiej.

Powrót na górę

Dane kontaktowe

 

Urząd Gminy Łęka Opatowska
ul. Akacjowa 4, 63-645 Łęka Opatowska

+48 62 78 14 520
sekretariat@leka-opatowska.pl 

 

Urząd Stanu Cywilnego
ul. Akacjowa 4, 63-645 Łęka Opatowska

+48 62 78 14 533
usc@leka-opatowska.pl  

Klauzula informacyjna ochrony danych osobowych: http://www.lekaopatowska.bip.net.pl/?c=651

Najważniejsze nr. telefonów

 

Sekretariat: +48 62 7814 520
Wójt Gminy: +48 62 7814 522 
Skarbnik Gminy: +48 62 7814 528 
Sekretarz Gminy: +48 62 7814 523 
USC/Ewid. Ludności: +48 62 7814 533 
Ref. Budownictwa i Gosp. Kom.: +48 62 7814 531
Straż Pożarna: 998
Pogotowie ratunkowe: 999
Policja: 997
Numer ratunkowy: 112

Najczęściej czytane

VIII Turniej Piłki Nożnej im. Bartosza i…

12-07-2019 Wyświetleń:220 Aktualności

Drużyna Kolegów i OSP Raków zaprasza na VIII...

Informacja dotycząca III Turnieju Piłki …

11-07-2019 Wyświetleń:420 Aktualności

Ważny komunikat!!!! Informujemy, że ze względu na niekorzystną prognozę...

Wnioski o szacowanie szkód w gospodarstw…

05-07-2019 Wyświetleń:160 Aktualności

ZESPÓŁ KOMISJI DO SZACOWANIA STRAT W ŁĘCE OPATOWSKIEJ...

Kącik przedsiębiorcy - mikroporady.pl

05-07-2019 Wyświetleń:21 Ogłoszenia

Publikujemy odnośnik do portalu mikroporady.pl w którym mikroprzedsiębiorcy...

Harmonogram wywozu odpadów komunalnych o…

04-07-2019 Wyświetleń:75 Odpady

HARMONOGRAM ODBIORU ODPADÓW KOMUNALNYCH W GMINIE ŁĘKA OPATOWSKA...

Apel Okręgowego Inspektora Pracy w Pozna…

03-07-2019 Wyświetleń:61 Aktualności

Okręgowy Inspektor Pracy w Poznaniu apeluje do rolników...

Zapraszamy na Dni Gminy Łęka Opatowska

03-07-2019 Wyświetleń:534 Aktualności

Serdecznie zapraszamy na obchody Dni Gminy Łęka Opatowska...

Lipcowe badania ankietowe dla wylosowany…

03-07-2019 Wyświetleń:92 Aktualności

Urząd Statystyczny w Poznaniu informuje, że w wylosowanych...

Komunikat Wielkopolskiej Izby Rolniczej …

01-07-2019 Wyświetleń:211 Aktualności

Wielkopolska Izba Rolnicza informuje w załączonym komunikacie o...